Tutaj jesteś

Atak nerwicy – jak rozpoznać objawy i kiedy udać się do specjalisty?

17 listopada 2021 Zdrowie Atak nerwicy

Nerwica, niegdyś zwana neurozą, to jedna z chorób epidemicznych XXI wieku. Już w 2001 roku Światowa Organizacja Zdrowia prognozowała, że na choroby na tle nerwowym dotkną około jedną czwarta mieszkańców całego globu. W Polsce na różnego rodzaju nerwice choruje około ośmiu milionów Polek i Polaków.

Czym jest nerwica?

Nerwica, to zespół zaburzeń psychicznych, nie ograniczających choremu kontaktu z rzeczywistością, będących w granicach akceptowalnych społecznie. Tak więc nerwica jest rodzajem zaburzenia psychicznego o podłożu nieorganicznym.

Rodzaje nerwic

W Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych wyróżnia się m.in. takie zaburzenia nerwicowe jak zaburzenia lękowe pod postacią fobii, inne zaburzenia lękowe jak lęk paniczny czy zaburzenia depresyjne, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, czyli nerwice natręctw, natrętne myśli lub rytuały, czy też zaburzenia pod postacią somatyczną jak hipochondria, bóle psychogenne.

Jak rozpoznać nerwicę?

Nerwica może mieć wiele obliczy – stanów stricte psychicznych jak i towarzyszących im objawów fizycznych.

Brak siły, niecierpliwość i frustracja, nadmierna drażliwość, wybuchy agresji, silne napięcia nerwowe, ściśnięty żołądek lub zajadanie stresu, ciągły niepokój, długotrwała bezsenność, różne nałogi (papierosy, alkohol, hazard, narkotyki), lęki, smutki, obezwładniający stres, bóle głowy, brzucha bądź karku, biegunki – to tylko wybrane objawy, które można powiązać z występowaniem nerwicy.

Czym jest atak nerwicy?

Atak nerwicy objawia się doznaniem silnego lęku, mogącego następnie wywołać trudności z oddychaniem, poceniem się i drżeniem rąk, skurczem mięśni, uczuciem suchości w ustach, przyspieszoną akcją serca czy szumami w uszach.

Przyczyną ataku może być reakcja na traumatyczną sytuację życiową. Może on trwać kilka minut jak i o wiele dłużej.

Czy na własną rękę można poradzić sobie z nerwicą?

W przypadku lekkich stanów napięciowych istnieje wiele prostych a zarazem naturalnych sposobów, pomagających zwalczyć funkcjonowanie w stresowych sytuacjach. Niekiedy wystarczy seria głębokich wdechów, ćwiczenia relaksacyjne lub po prostu spacer.

Z pomocą przychodzi też natura, która w postaci takich ziół jak melisa lekarska, kozłek lekarski czy szyszki chmielu, ukoi zszargane nerwy.

W cięższych i długotrwałych przypadkach samemu jednak trudno poradzić sobie z tą chorobą. Wychodzenie z nerwicy może trwać latami. Warto więc, by było ono monitorowane i pilotowane przez specjalistów.

Gdzie szukać pomocy w przypadku nerwicy?

Aby uzyskać więcej rzetelnych informacji na temat diagnostyki i leczenia nerwicy warto odwiedzić fachowe serwisy internetowe.

Jednym z nich jest ten, należący do placówki medycznej Harmonia Lux Med, specjalizującej się leczeniu tego typu zaburzeń, gdzie można również umówić konsultację u psychiatry lub psychologa.

Materiał partnera

Szkolenie dla psychologów - czy warto wziąć w nich udział?

Redakcja aptekapodsloncem.pl

Redakcja "Apteka pod Słońcem" to zespół pasjonatów zdrowego stylu życia, kosmetyków, pielęgnacji, urody i zdrowia. Każdy członek redakcji wnosi unikalne doświadczenie i wiedzę, aby dostarczać czytelnikom rzetelne informacje i inspirujące treści.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Dźwięki nadziei