aptekapodsloncem.pl

Zdrowy styl życia

detoks
Lifestyle

Bezpieczny detoks w domowych warunkach

„Jesteśmy tym, co jemy”, a to, co jemy, ma wpływ na nasz wygląd, zdrowie oraz kondycję psychiczną. Nieprawidłowa dieta, stres i szybkie tempo życia sprawiają, że coraz więcej z nas cierpi na bóle brzucha, niestrawność, problemy skórne czy zmęczenie. Rozwiązaniem problemu może być detoksykacja organizmu.

Detoksykacja organizmu oparta na diecie jednoskładnikowej to popularny sposób na oczyszczenie organizmu z toksyn, które mogą się odkładać w różnych narządach, rozpuszczają w tłuszczu, przenikają do krwioobiegu, a nawet magazynują we włosach, paznokciach i kościach. Wpływają one na prawidłową pracę jelit, układu immunologicznego, a także samopoczucie.

Co to jest detoksykacja organizmu?

Detoksykacja organizmu jest oparta diecie złożonej z jednego składnika, np. buraków. Szczególnie zaleca się ją osobom, które przez długi czas spożywały niezdrową dietę bogatą w przetworzone produkty, tłuszcze nasycone i sztuczne dodatki. O takim zdrowie „detoksie” powinno się także pomyśleć, jeśli żyjemy w stresie. W szczególnych przypadkach decyzję o rozpoczęciu postu warto skonsultować z lekarzem lub dietetykiem. Pierwsze efekty, czyli ustąpienie problemów z układem pokarmowym i tzw. „lżejszy” brzuch, powinniśmy zauważyć już po pierwszym dniu oczyszczania. By takie oczyszczanie organizmu miało sens, powinniśmy je cyklicznie powtarzać, np. raz w miesiącu. Jednocześnie należy zmienić swój dotychczasowy styl życia, szczególnie sposób odżywiania, zacząć się regularnie ruszać, a także zadbać o higienę snu.

Jak przeprowadzić oczyszczanie organizmu w domu?

Detoksykacja organizmu oparta na diecie jednoskładnikowej z reguły trwa około 2 dni. Podczas diety oczyszczającej należy pamiętać o regularnym uzupełnianiu płynów i piciu wody. Zaleca się także zrobienie sobie przerwy w treningu, szczególnie takim o dużej intensywności. Sok z kiszonych buraków to jeden z popularniejszych produktów, które stosuje się w trakcie diety oczyszczającej. Może też być spożywany codziennie, jako uzupełnienie diety.

Jakie są zalety kiszonych buraków?

Buraki są źródłem witamin C, A, K oraz E, a także kwasu foliowego, żelaza, magnezu, potasu i innych składników odżywczych, które są korzystne dla zdrowia i przyczyniają się do prawidłowej pracy wielu narządów, a także mają pozytywny wpływ na stan skóry. Sok z kiszonych buraków może także pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi, a takżewzmocnić odporność organizmu, chroniąc tym samym przed infekcjami. Spożywanie kiszonych buraków wspomaga pracę układu pokarmowego, odbudowując i wzmacniając mikroflorę jelitową, dlatego taką kurację zaleca się m.in. podczas chorób oraz przy antybiotykoterapii. Jednocześnie zapobiega zaparciom i usprawnia pracę układu pokarmowego. Sok z kiszonych buraków bywa też chętnie spożywany przez sportowców. Niektórzy eksperci uważają, że sok z kiszonych buraków może poprawić ich wydolność fizyczną, dzięki zawartości związków azotanów.

Materiał zewnętrzny