Tutaj jesteś

Czy stosowanie odżywki jest konieczne dla zdrowych i pięknych włosów?

26 lipca 2023 Uroda stosowanie odżywki

Odżywka do włosów to wraz z szamponem jeden z najczęściej używanych kosmetyków tego typu. Może ona wyraźnie poprawić kondycję i wygląd włosów, wygładzić je, nawilżyć i ułatwić ich stylizację. Czy korzystanie z odżywki jest jednak konieczne? W jakiej kondycji są włosy, kiedy regularnie używa się jedynie klasycznego szamponu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Czy każdy powinien stosować odżywkę do włosów?

Odżywkę do włosów uważa się za jeden z podstawowych kosmetyków pielęgnacyjnych. Specjaliści zalecają, aby używać jej po każdym myciu włosów szamponem. Wszystko dlatego, że szampon zmywa z włosów nie tylko zabrudzenia czy nadmiar sebum, ale i naturalną warstwę ochronną. Włosy po umyciu szamponem mogą być więc osłabione i suche, czemu z założenia ma przeciwdziałać odpowiednio dobrana odżywka.

Odżywka do włosów suchych i zniszczonych powinna być używana regularnie, a rezygnacja z tego typu kosmetyku może zauważalnie odbić się na kondycji i wyglądzie fryzury. Czy jednak w przypadku zdrowych włosów odżywka jest równie niezastąpiona? Jej odłożenie nie będzie aż tak widoczne, jednak z pewnością wpłynie na poziom nawilżenia włosów, i to niestety negatywnie.

Nawet z całkowicie zdrowych i silnych włosów szampon potrafi zmyć naturalną barierę ochronną, przez co po myciu tracą one nieco nawilżenia i stają się bardziej podatne na uszkodzenia. Rezygnacja z odżywki jest więc niezalecana nawet w przypadku zdrowych, odpowiednio nawilżonych i błyszczących włosów, ponieważ jej brak może je osłabić.

Jak dobrać odpowiednią odżywkę do potrzeb swoich włosów?

Żeby odżywka spełniała swoją rolę, musi być przede wszystkim właściwie dobrana pod kątem rodzaju i potrzeb włosów. Jak znaleźć odpowiedni kosmetyk? W tym celu warto przyjrzeć się własnej fryzurze, zwrócić uwagę na grubość włosów, ich gęstość i ewentualne problemy takie jak przesuszenie, puszenie się albo łamliwość.

Wybierając odżywkę do włosów, zwróć uwagę na oznaczenia producenta co do rodzaju, dla którego przeznaczony jest dany produkt. Najczęściej spotkać się można z odżywkami do włosów:

  • suchych i łamliwych, które przez zawartość substancji nawilżających zatrzymują wodę wewnątrz struktury włosa i wzmacniają go;
  • trudnych do rozczesania i stylizacji, które nawilżają włosy, dodają im blasku i wzmacniają, by były miększe i łatwiej się układały;
  • puszących się, pełnych składników nawilżających i wypełniających łuskę włosa dla efektu wygładzenia;
  • zniszczonych i osłabionych, które przez wysoką zawartość składników odżywczych przyspieszają ich regenerację i widocznie poprawiają kondycję;
  • farbowanych, które jednocześnie wzmacniają włosy osłabione zabiegami, a z drugiej chronią naniesiony na nie kolor.

Jak często nakładać na włosy odżywkę?

Odżywkę do włosów zaleca się stosować po każdym użyciu szamponu. Kosmetyk nakłada się na mokre włosy zaraz po spłukaniu z nich resztek szamponu, wmasowuje i pozostawia na krótką chwilę przed ponownym spłukaniem pod bieżącą wodą.

Warto pamiętać, że najzdrowszym rozwiązaniem dla włosów i skóry głowy jest mycie ich średnio 2-3 razy w tygodniu. Częstsze mycie włosów dodatkowo je osłabia i wysusza. Im częściej myje się włosy, tym ważniejsze staje się korzystanie z delikatnych szamponów i lekkich odżywek.

Jeśli Twoje włosy są w słabej kondycji, poza klasyczną odżywką możesz skorzystać również z maski odżywczej, która jeszcze mocniej je zregeneruje. Pamiętaj jednak, by nie nakładać maski na włosy zbyt często, ponieważ obciąża je ona znacznie bardziej niż odżywki przeznaczone do regularnego stosowania. Większość producentów masek odżywczych zaleca stosowanie ich średnio co 4 tygodnie.

Materiał zewnętrzny

Szkolenie dla psychologów - czy warto wziąć w nich udział?

Redakcja aptekapodsloncem.pl

Redakcja "Apteka pod Słońcem" to zespół pasjonatów zdrowego stylu życia, kosmetyków, pielęgnacji, urody i zdrowia. Każdy członek redakcji wnosi unikalne doświadczenie i wiedzę, aby dostarczać czytelnikom rzetelne informacje i inspirujące treści.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

stosowanie odżywki