aptekapodsloncem.pl

Zdrowy styl życia

gorączka przy ząbkowaniu
Lifestyle Zdrowie

Jak należy się zachować, kiedy dziecko dostaje gorączki przy ząbkowaniu?

Gorączka przy ząbkowaniu występuje bardzo często, dlatego należy wiedzieć w jaki sposób postępować, gdy przydarzy się ona naszemu maluszkowi.

Dlaczego podczas ząbkowania temperatura może wzrastać?

Ząbkowanie zaczyna się od około 6. miesiąca życia i oprócz podwyższonej temperatury mogą mu towarzyszyć:
– pogorszenie apetytu
– zwiększenie ślinienia
– rozdrażnienie spowodowane obrzękiem dziąseł
Ząbkowanie tak naprawdę dzieli się na trzy etapy: wewnątrzkostny, wyrzynania oraz nadkostny. Do pojawienia się temperatury dochodzi wtedy, gdy podczas wyrzynania zęba tworzy się stan zapalny, jednak temperatura z tym związana nie powinna przekroczyć 37,5 C. W przypadku, gdy zaobserwujemy wzrost temperatury powyżej 37,5 C należy zgłosić się z dzieckiem do lekarza, ponieważ może toczyć się bardzo duży proces zapalny, albo maluszek nabawił się infekcji. Godnym uwagi jest fakt, że dziecko około 6. miesiąca życia traci odporność, którą nabyło od matki, dlatego jest bardziej podatny na różne infekcje.

Jak długo trwa gorączka podczas ząbkowania i czy należy ją obniżać?

Temperatura podczas ząbkowania pojawia się na około dwa dni przed wyrżnięciem się ząbka i trwa do trzeciej doby od momentu pojawienia się zęba. W momencie, gdy widzimy, że nasze dziecko jest bardzo płaczliwe i nerwowe możemy mu podać paracetamol lub ibuprofen. Takie leki przeciwbólowe oprócz tego, że zwalczą temperaturę zadziałają przeciwbólowo, dlatego nasz maluszek powinien poczuć się lepiej.

Jak jeszcze można złagodzić ból podczas ząbkowania?

Oprócz podania środków przeciwbólowych możemy zastosować wszelkiego rodzaju żele na ząbkowanie dostępne w aptece, które posiadają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Z pomocą podczas ząbkowania przychodzą nam także gryzaki. Jednak w ich przypadku warto wybrać takie, które posiadają w środku wodę, ponieważ ich schłodzenie złagodzi ból podczas wyrzynania się ząbków. W aptekach jest również spory wybór aerozoli do psikania, które zabezpieczają przed podrażnieniami.
W przypadku ząbkowania należy zwracać szczególną uwagę na odpowiednią czystość wkładanych przez maluszka rzeczy do buzi, jak również, gdy stosujemy żele na dziąsła koniecznie przed i po posmarowaniu należy umyć ręce. Ostatnią ważną rzeczą jest wycieranie buzi czystą chusteczką lub pieluszką w czasie, gdy maluszek najbardziej się ślini.

Ząbkowanie to trudny okres, jednak każdy rodzic musi przez niego przejść. Najważniejszą rzeczą dla dziecka w tym momencie jest bliskość i czułość jego mamy, która zaopiekuje się nim najlepiej jak potrafi.