Tutaj jesteś

Objawy wysokiego ciśnienia – na co zwrócić uwagę?

26 marca 2021 Lifestyle objawy wysokiego ciśnienia


Nadciśnienie tętnicze to dolegliwość układu krążeniowego polegająca na zbyt wysokim ciśnieniu krwi przepływającej w naczyniach krwionośnych. W początkowej fazie rozwija się bezobjawowo, natomiast bez leczenia może powodować pojawienie się poważnych konsekwencji zdrowotnych, na przykład zawału serca. Jakie są objawy wysokiego ciśnienia?

Wysokie ciśnienie – nie tylko u seniorów

Bardzo często nadciśnienie kojarzy się jako dolegliwość dotykająca seniorów mających problemy z sercem. Jednak w rzeczywistości objawy wysokiego ciśnienia mają dzisiaj coraz młodsze osoby.

Nadciśnieniu tętniczemu sprzyjają nieprawidłowa dieta z dużą ilością soli, czerwonego mięsa, słodyczy, fast-foodów, brak ruchu, częsty stres, niedosypianie. Również na nadciśnienie narażone są osoby z różnymi dolegliwościami – nadnerczy, tarczycy, nerek. Ryzyko wysokiego ciśnienia dotyczy ponadto kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne.

Wczesne objawy nadciśnienia tętniczego

Aby zmierzyć ciśnienie tętnicze, najlepiej zastosować ciśnieniomierz. To niedrogie urządzenie, które można kupić w każdej aptece, sklepie medycznym lub w internecie. Nie zawsze jednak wartości zaprezentowane przez ciśnieniomierz wskazują jednoznacznie na wysokie ciśnienie, szczególnie w jego wczesnej fazie. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na wczesne objawy wysokiego ciśnienia, które mogą informować o tej dolegliwości.

Objawy wysokiego ciśnienia w początkowej fazie rozwoju:
– częste bóle głowy,
– zawroty głowy,
– kołatanie serca,
– trudności z zasypianiem,
– nadmierna potliwość,
– zaczerwienienie twarzy,
– uderzenia gorąca,
– gorsza sprawność fizyczna,
– trudności z koncentracją, zapamiętywaniem.

W miarę postępu dolegliwości mogą pojawić się również objawy, jak: uczucie zimnych kończyn, zaburzenia widzenia, deficyty czuciowe.

Nietypowe objawy wysokiego ciśnienia

Zdarza się, że wysokie ciśnienie daje niespecyficzne, nietypowe objawy, które nie są wiązane z tą dolegliwością.

Do niespecyficznych objawów nadciśnienia zaliczają się:
– uczucie ucisku w głowie,
– krwawienie z nosa,
– nadmierne pobudzenie,
– nerwowość,
– zmienność nastrojów.

Jak postępować przy wystąpieniu objawów nadciśnienia?

Gdy pojawiają się objawy wysokiego ciśnienia, warto skonsultować się z lekarzem, który zaleci dokładne badania w celu rozpoznania przyczyny dolegliwości, a następnie będzie mógł dobrać odpowiednią metodę leczenia.

W leczeniu nadmiernego ciśnienia tętniczego krwi stosuje się leki obniżające ciśnienie, inaczej leki hipotensyjne, przeciwnadciśnieniowe. Bardzo duże znaczenie ma także tryb życia, w tym zdrowa dieta.

Szkolenie dla psychologów - czy warto wziąć w nich udział?

Redakcja aptekapodsloncem.pl

Redakcja "Apteka pod Słońcem" to zespół pasjonatów zdrowego stylu życia, kosmetyków, pielęgnacji, urody i zdrowia. Każdy członek redakcji wnosi unikalne doświadczenie i wiedzę, aby dostarczać czytelnikom rzetelne informacje i inspirujące treści.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Zalety kosmetyków ziołowych