aptekapodsloncem.pl

Zdrowy styl życia

maść na blizny
Lifestyle Uroda

Skuteczna maść na blizny. Co zastosować na świeżą i starszą bliznę?

Blizny mogą być pozostałością po urazach, operacjach, trądziku. Aby nie szpeciły skóry, warto pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji. Bardzo pomocna będzie wtedy maść na blizny, która przyspiesza gojenie i pomaga w zmniejszeniu ich widoczności. Jaką maść wybrać i jak ją stosować?

Jak pielęgnować świeżą bliznę?

Aby blizna mogła prawidłowo się zagoić, warto zadbać o nią niedługo po jej powstaniu. Wtedy skóra może zregenerować się lepiej, a tym samym blizna będzie słabo widoczna lub całkowicie zaniknie.

Aby zadbać o poprawne gojenie się blizn:
– systematycznie zmieniaj opatrunki,
– stosuj łagodne środki antyseptyczne do przemywania skóry,
– nie zrywaj ze skóry formujących się na niej strupków,
– gdy blizna znajduje się w miejscu, w którym skóra ulega naciągnięciu, na przykład na kolanach, należy unikać nadmiernego rozciągania naskórka,
– zabezpieczaj bliznę przed promieniowaniem UV kremem z filtrem SPF 50, gdy wystawiasz ją na słońce,
– stosuj maść na blizny, która pomoże w prawidłowej regeneracji skóry – nakładaj ją każdego dnia, według zaleceń producenta.

Jaką maść na blizny wybrać?

W aptekach można kupić różne maści na blizny. To preparaty przeznaczone do stosowania miejscowego, które ze względu na zawartość składników aktywnych pomagają w odbudowie tkanki skórnej po jej uszkodzeniu. Przyspieszają gojenie, zabezpieczają przed działaniem czynników zewnętrznych, redukują swędzenie i zaczerwienienie.

Najczęściej polecana maść na blizny to maść bazująca na silikonie. Ma ona wtedy formę lekkiego żelu, który pokrywa skórę przezroczystym filmem ochronnym. W sprzedaży poza maściami dostępne są także silikonowe plastry na blizny.

Dobre efekty przynosi też stosowanie kosmetyków zawierających ekstrakt ze śluzu ślimaka oraz masę perłową, które mają właściwości wygładzające, rozjaśniające. W maściach można znaleźć ponadto składniki jak żel aloesowy, heparyna, alantoina, wyciąg z wąkroty azjatyckiej (Centella asiatica), związki krzemu.

Jak zmniejszyć widoczność starszych blizn?

Starsze blizny są trudniejsze w pielęgnacji, jednak nie oznacza to, że nie można zmniejszyć ich widoczności. Najlepsze efekty daje wtedy korzystanie z zabiegów medycyny estetycznej.

Zabiegi redukujące widoczność blizn:
– mikrodermabrazja,
– dermabrazja,
– peelingi chemiczne,
– zabiegi laserowe,
– zastrzyki z osocza bogatopłytkowego.

W domu można stosować również kosmetyki zawierające złuszczające kwasy zmniejszające widoczność niedoskonałości skórnych.

Wspomagająco zaleca się nakładać maść na blizny, na przykład maść silikonową, która pomoże w regeneracji skóry poddanej zabiegom estetycznym.