Tutaj jesteś

Cukrzyca – dieta jako wsparcie terapii

23 listopada 2021 Dieta Cukrzyca

Oprócz insulinoterapii i przyjmowania leków doustnych, integralną częścią leczenia cukrzycy jest zadbanie o odpowiednią dietę. Stanowi ona niezwykle ważny czynnik wpływający nie tylko na przebieg kuracji, ale przede wszystkim na stan zdrowia i samopoczucie chorego. Wypracowanie odpowiedniego planu żywieniowego może niemal całkowicie zminimalizować odczuwane skutki cukrzycy.

Dieta cukrzycowa – od czego zacząć?

Pierwszym i najważniejszy krokiem w walce z cukrzycą jest zadbanie o utrzymanie prawidłowej masy ciała (zaś w przypadku cukrzycy typu 2 również jej zmniejszenie). Uzyskamy to dzięki wdrożeniu u cukrzyka diety, która pomoże poprawić m.in.:

  • funkcjonowanie całego organizmu, 
  • poziom glukozy we krwi, 
  • samopoczucie każdego dnia. 

Nadwaga i otyłość znacznie zwiększają ryzyko występowania niebezpiecznych wahań stężenia cukru we krwi, oraz wymagają stosowania zwiększonej dawki leków wywołując często ich niepożądane działania. Obniżenie kaloryczności posiłków oraz umiarkowana aktywność fizyczna to działania, które pozwolą skutecznie osiągnąć prawidłową wagę. 

Walka z cukrzycą – dobrze to zaplanuj

Jeśli chcemy efektywnie walczyć z cukrzycą, dieta to nie wszystko. Ważna jest również regularność spożywanych posiłków. Pamiętajmy, aby zachować między nimi 3-4 godzinne odstępy, co pozwoli na utrzymanie stabilnego poziomu stężenia glukozy. Należy całkowicie zrezygnować z przekąsek między posiłkami, które zaburzają glikemię – szczególnie jeśli są to: 

  • słone przekąski, 
  • słodycze, 
  • produkty z białej mąki,
  • gazowane, słodzone napoje.

Indeks glikemiczny – niezbędnik diabetyka

Aby móc planować swoje posiłki pod względem ich wpływu na poziom glukozy we krwi, ważne jest, by kontrolować indeks glikemiczny. W sieci dostępne są pomocne tabele, rozpiski i kalkulatory, które znacząco ułatwią pierwsze kroki planowania diety cukrzyka. Należy pamiętać też, aby w obliczeniach uwzględniać wysiłek fizyczny. Więcej ciekawych porad dla diabetyków znajdziemy również na poradnik – szkoladiabetyka.pl. Trzymanie się zaledwie kilku prostych zasad już w krótkim czasie wpłynie na zdrowie i lepsze samopoczucie każdego dnia.

Zalety kosmetyków ziołowych

Redakcja aptekapodsloncem.pl

Redakcja "Apteka pod Słońcem" to zespół pasjonatów zdrowego stylu życia, kosmetyków, pielęgnacji, urody i zdrowia. Każdy członek redakcji wnosi unikalne doświadczenie i wiedzę, aby dostarczać czytelnikom rzetelne informacje i inspirujące treści.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

czosnek na przeziębienie