Tutaj jesteś

Filtry fizyczne UV. Kiedy po nie sięgnąć? Jak je stosować?

16 kwietnia 2021 Kosmetyki filtry fizyczne


Skóra wystawiona na promieniowanie słoneczne może uzyskać atrakcyjną opaleniznę, jednak narażona jest wtedy na szybsze starzenie oraz na niebezpiecznego raka skóry – czerniaka. Właśnie dlatego warto zabezpieczać ją przed promieniami UV przez filtry przeciwsłoneczne. Wśród nich wyróżnia się filtry fizyczne. Co warto o nich wiedzieć?

Czym są filtry fizyczne?

Fizyczne filtry przeciwsłoneczne, inaczej określane także jako filtry mineralne, mają na celu ochronę skóry przed szkodliwym wpływem promieni UV. Zawierają składniki jak dwutlenek tytanu (Titanium Dioxide) oraz tlenek cynku (Zinc Oxide), które odbijają promienie UV ze skóry, rozpraszają je i wchłaniają.

Drugi rodzaj filtrów przeciwsłonecznych to filtry chemiczne. Zawierają składniki, które pochłaniają promieniowanie UV. Uznawane są za mniej stabilne – szybko tracą swoje właściwości i nie każdy z nich nadaje się pod makijaż.

W drogeriach można spotkać się także z kosmetykami wykorzystującymi zarówno filtry fizyczne, jak i chemiczne. To tak zwane filtry mieszane.

Zalety i wady filtrów mineralnych

Zalety filtrów mineralnych:
– zabezpieczają zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB – mogą osiągać ochronę nawet do SPF 50, czyli dają maksymalne zabezpieczenie przed promieniowaniem słonecznym
– wyróżniają się wysoką stabilnością – nie tracą swoich właściwości ochronnych z upływem czasu
– są trwałe, ponieważ chronią skórę aż do momentu starcia – najlepiej jednak aplikować je ponownie co kilka godzin
– są bardzo dobrze tolerowane, nawet przez osoby o delikatnej, wrażliwej skórze
– mają naturalne pochodzenie – są częstym składnikiem kosmetyków naturalnych, ekologicznych
– mają właściwości wodoodporne
– mogą być stosowane pod kosmetyki kolorowe

Wady filtrów mineralnych:
– bielą skórę, czyli pozostawiają na niej białawą lub niebieskawą powłokę
– mogą być trudne w nakładaniu – często mają gęstą konsystencję
– tracą swoje właściwości ochronne po starciu ze skóry

Filtry fizyczne – dla kogo najlepsze?

Filtry mineralne, fizyczne mogą być stosowane przez każdego, kto chce zadbać o ochronę swojej skóry przed promieniowaniem UV. Są one polecane w szczególności dla osób z cerą wrażliwą i delikatną oraz dla dzieci.

Gdy filtry fizyczne mają być stosowane na twarz, pod kosmetyki kolorowe, najlepiej poszukiwać produktów poddawanych mikronizacji, czyli z drobniejszymi cząsteczkami dwutlenku tytanu i tlenku cynku, które zmniejszają ryzyko zatykania porów skórnych.

W sprzedaży można znaleźć również kosmetyki kolorowe z wysokimi filtrami UV – nawet SPF 50, na przykład podkłady, kremy BB.

Jak stosować filtry fizyczne?

Kosmetyki z filtrami fizycznymi powinny być stosowane zgodnie z zaleceniem producenta na opakowaniu.

Dla uzyskania maksymalnej ochrony zaleca się stosowanie odpowiedniej dawki kosmetyku i ponawianie aplikacji co 2-3 godziny.

Szkolenie dla psychologów - czy warto wziąć w nich udział?

Redakcja aptekapodsloncem.pl

Redakcja "Apteka pod Słońcem" to zespół pasjonatów zdrowego stylu życia, kosmetyków, pielęgnacji, urody i zdrowia. Każdy członek redakcji wnosi unikalne doświadczenie i wiedzę, aby dostarczać czytelnikom rzetelne informacje i inspirujące treści.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

krem z witaminą c