aptekapodsloncem.pl

Zdrowy styl życia

Maski FFP 3, czyli jak chronić się przez wirusami
Zdrowie

Maski FFP 3, czyli jak chronić się przez wirusami?

Trwająca już od wielu miesięcy pandemia koronawirusa sprawiła, że ludzie przykładają coraz większą uwagę do zapewnienia sobie bezpieczeństwa podczas bezpośredniego kontaktu z innymi osobami. Jednym z najłatwiejszych sposobów zapobiegania rozprzestrzeniania się groźnych wirusów jest noszenie maseczek FFP 3.

  1. Do czego służą maski FFP 3?
  2. Rękawiczki Santex – dodatkowa ochrona w walce z wirusami

Jak podkreśla krajowy konsultant w zakresie epidemiologii – prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, noszenie masek, które ściśle przylegają do twarzy, może ograniczyć przenoszenie się wirusów o około 90%. Wartość ta jest bardzo wysoka, a może jeszcze wzrosnąć w przypadku zastosowania maski z odpowiednią klasą filtra.

Do czego służą maski FFP 3?

Główną funkcją maseczek FFP 3 jest ochrona dróg oddechowych przed możliwością wniknięcia do nich szkodliwych dla zdrowia człowieka cząsteczek unoszących się w powietrzu. Zalicza się do nich nie tylko wirusy, ale również dym, pył czy innego rodzaju aerozole, w tym te powstające w przebiegu chorób zakaźnych, przenoszących się drogą kropelkową. Jak dotąd, maski FFP 3 były używane głównie przez personel medyczny, jednak w czasach pandemii ich przydatność wzrosła, a grono użytkowników powiększyło się o przeciętnych obywateli.

Sam skrót FFP to akronim angielskiego zwrotu „filtering face piece” i odnosi się do europejskiej normy EN-149. Według niej, FFP 3 oznacza najwyższą efektywność filtracji, sięgającą 99%. Określenie to odpowiada amerykańskiemu N99 – maski oznaczone tym symbolem zatrzymują 99% cząsteczek występujących w powietrzu, których średnica wynosi co najmniej 0,3 mikrometra. Badania dowodzą, że właśnie takie cząsteczki charakteryzują się wysokim poziomem zdolności do penetracji.

Wśród masek FFP 3 znajdują się zarówno te jednokrotnego użytku, jak i te przeznaczone do używania wiele razy. Pierwsze oznaczone są symbolem NR i można je nosić przez maksymalnie 8h, natomiast drugie oznacza się literą R, a ich maksymalny czas użytkowania wynosi zwykle do 48h.

Rękawiczki Santex – dodatkowa ochrona w walce z wirusami

Wirusy, szczególnie te, których transfer przebiega drogą kropelkową, bardzo łatwo się rozprzestrzeniają. Mogą utrzymywać się na przedmiotach codziennego użytku nawet przez wiele godzin, co często prowadzi do ich przeniesienia na dłoniach w okolice ust czy nosa. Aby zapobiegać tej drodze zakażenia, stosowane są jednorazowe rękawiczki Santex. Ich noszenie oraz częsta zmiana zmniejsza ryzyko zakażenia, a powszechna dostępność ułatwia wykorzystanie na co dzień.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.