Wiele Polaków cierpi na przykre dolegliwości układu pokarmowego, takie jak: zespół jelita nadwrażliwego, zgaga, wzdęcia, czy zaparcia. Można sobie z nimi radzić na wiele sposobów. Poza doraźnym przyjmowaniem leków istotna jest odpowiednie odżywianie się. Czym wyróżnia się tzw. dieta na jelita? Jakie składniki należy uwzględnić w swoim codziennym menu?
Czym jest dieta na jelita?
Dieta jelitowa to styl odżywiania oparty na produktach lekkostrawnych, które nie podrażniają jelit. Stosowana jest także przy owrzodzeniu jelita grubego oraz chorobie Leśniowskiego – Crohna.
Dieta na jelita przewiduje określoną liczbę spożywanych posiłków w ciągu dnia. Powinno ich być maksymalnie 6 i muszą składać się z małych porcji. Należy jeść średnio co 3 godziny, a ostatni posiłek powinien być spożyty przynajmniej 2 godziny przed pójściem spać.
Żyjąc w pośpiechu, chcemy jak najmniej czasu spędzać w kuchni na gotowaniu. Często przyrządzamy więc obiady na dwa dni. Osoby obciążone chorobami układu pokarmowego powinny tego unikać i starać się spożywać tylko świeże potrawy.
Jak to jest z tym błonnikiem?
Błonnik to ważny komponent przyspieszający metabolizm. Można by więc przypuszczać, że stanowi nieodzowny element jelitowej diety. Jest jednak zupełnie odwrotnie. Zbyt duża ilość błonnika obciąża jelita, należy więc go ograniczać, aby uniknąć stanów zapalnych. Dieta ubogoresztkowa oznacza spożywanie maksymalnie 15 gramów błonnika pokarmowego dziennie.
Dieta ubogoresztkowa – jakich produktów unikać?
Gdy cierpimy na problemy z jelitami, ze swojej listy artykułów spożywczych powinniśmy wyeliminować:
– rośliny strączkowe, które powodują wzdęcia np. fasola, groch, ciecierzyca, soczewica;
– tłuste lub czerwone mięso – jest zbyt „ciężkie” dla wrażliwych jelit;
– napoje gazowane – wzdymają i powodują uciążliwe gazy;
– słodycze;
– ostre przyprawy;
– smażone potrawy;
– produkty zbożowe z pełnymi ziarnami.
Osoby przestrzegające zasad diety jelitowej mogą jeść chude ryby i mięso (np. drób), pieczywo pszenne, nabiał o niskiej zawartości tłuszczu. Wskazane są również ryż biały i kasze o drobnych ziarnach, które działają na organizm oczyszczająco.
Przykładowy jadłospis
Oto przykładowy jadłospis dla osoby stosującej dietę ubogoresztkową:
1. Śniadanie: 5 łyżek płatków ryżowych ugotowanych na mleku z dodatkiem borówek amerykańskich.
2. II śniadanie: twaróg 100 g z łyżeczką miodu.
3. Obiad: pieczony indyk z cukinią.
4. Podwieczorek: szklanka maślanki.
5. Kolacja: bułka pszenna z masłem i dobrej jakości wędliną.